27 Haziran 2014 Cuma

Bakan Zeybekçi: "Dışarıda kalırsak Gümrük Birliği sürdürülemez olur"

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ: "Dışarıda kalırsak Gümrük Birliği sürdürülemez olur..."

Bakan Zeybekci, AB ve ABD arasında sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı müzakerelerinin, Türkiye dışarıda bırakılarak sonuçlandırılması halinde Gümrük Birliği’nde yaşanacak zorluklara vurgu yaptı
27 Haziran 2014 Cuma 07:48   
Yurt dışı temaslarına Brüksel’den sonra Paris’te sürdüren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 
AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu Üyesi Karel De Gucht ve Belçika Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Johan Vande Lanotte ile bir araya gelen Zeybekci, daha sonra Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenledi. Zeybekci, AB ve ABD arasında sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinin, Türkiye dışarıda bırakılarak sonuçlandırılması halinde Gümrük Birliği’ni sürdürmenin çok zor olacağını söyledi.
KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM
Türkiye’nin dış ticaretindeki payı yüzde 40’ı aşan AB ile 1995 yılında imzalanan ve 1996 başında yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşmasının bugünün ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğunu belirten Zeybekci, AB ile serbest ticaret anlaşması imzalayan üçüncü ülkelerle ticarette haksız rekabetle karşılaşılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı.
Zeybekci, AB ile serbest ticaret anlaşması imzalayan Cezayir ve Meksika gibi ülkelerin Türkiye’ye gümrüksüz mal satma imkanına kavuşurken ikili anlaşma bulunmaması nedeniyle Türk ihracatçıların aynı haktan yararlanamadığını ve Gümrük Birliği’nde, bu gruptaki ülkeleri Türkiye ile serbest ticaret anlaşması imzalamaya zorlayacak bir mekanizma bulunmadığını anlattı. Zeybekci, söz konusu ülkelerle ticaret hacminin büyük bir yekun tutmaması nedeniyle bugüne dek katlanılabilen bu mağduriyetin 5’inci tur görüşmeleri tamamlanan AB-ABD serbest ticaret ve yatırım ortaklığı anlaşmasının hayata geçirilmesi halinde sürdürülebilir olmadığını vurguladı.
Zeybekci, tarım, hizmetler ve kamu alımlarının kapsam dışında tutulmasının da Türkiye açısından Gümrük Birliği’nde diğer memnuniyetsizlik kaynağı olduğunu hatırlattı.
Birliğe otomatik dahil edilmeliyiz
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB’nin üçüncü ülkelerle sürdürdüğü veya başlatacağı serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde Türkiye’nin masada yer alması ve bu olmuyorsa AB’nin imzalayacağı bu kapsamdaki anlaşmalara Türkiye’nin otomatik olarak dahlinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Zeybekci, bir diğer alternatif olarak AB’nin üçüncü ülkelere, Türkiye ile paralel müzakere yürütmelerini şart koşabileceğini belirtti. Türkiye’nin bu konudaki haklı taleplerini Avrupalı ve Amerikalı mevkidaşlarına anlatmaya devam edeceğini belirten Nilat Zeybekci, muhataplarına çeşitli formüller önerdiğini ve bu soruna mutlaka çözüm bulacaklarını söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder